• İstanbul12 °C
 • Ankara5 °C
 • İzmir14 °C
 • Antalya11 °C
 • Çanakkale15 °C

  Ki Ki / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ki Ki / Yazar

  Tatlı Anılar / Sweet Memories

  14 Ocak 2014 Salı 21:48

   

  Çocukluk kaygısız ve özgür yaşanan bir dönemdir. Hiçbir zaman unutulmayan ve her zaman hatıralarımızda canlandırdığımız bir dönemi oluşturur. Çocukluğumu düşündüğüm zaman birçok anım canlanıyor.

  Cumartesi günleri her zaman ailece şehir parkında yürümek, hayvanat bahçesini ziyaret etmek veya eğlence parkında doyasıya eğlenmek için ayrılmış bulunuyordu.

  Ailemize itaat ettiğimiz zaman, (tabii ki itaat ediyorduk), babam bizlere pamuk şekeri, elma şekeri ya da horoz şekeri ikram ediyordu.

  Hem bizim için hem de dişlerimiz için sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde, bu küçük ve tatlı günaha izin veriyorduk. Ancak enerjimizi korumak için iyi bir seçenekti.

  Ah o güzel şeker anıları, karamelize şeker anılarını çok seviyorum.

   

  1940607079_f16adf05a6.jpg

  Birkaç ay önce İstanbul’a yaptığım ziyaret sırasında Pierre Loti’de, Haliç manzarasının tadını çıkarırken arkadaşlarımın biri o harika dönemin anılarını anımsatınca, benim gözümde elma şekeri ve horoz şekeri anıları canlandı, benim için çok büyük bir sevinçti.

  Nostaljik bir duyguyla sizleri çocukluk dönemine götürme ve evde elma şekeri hazırlama reçetesi sunma fikri doğdu.

  Aslında şu anda elma dönemi, işte size elmaları kullanmak için yaratıcı bir fikir.

  Gereken malzemeler:

  - 10 küçük elma

  - 500 gram şeker

  - 110 ml. su

  - 1 çorba kaşığı sirke

  - 2 yemek kaşığı bal

  - kırmızı gıda boyası

  - 10 ahşap çubuk

  jabolce-225x300.jpgpetle-225x300.jpg

   

  Hazırlanışı:

  İlk önce elmaları iyice yıkayın ve yumuşak bir bezle silin. Elma sapını çıkarın ve onun yerine ahşap çubukları geçirin. Daha sonra su ve şekeri kaynatın ve geri kalan malzemeleri ilave edin. 10-15 dakika kaynatın. Karışımın hazır olduğundan emin olmanız için, karışımdan bir kaşık alın ve soğuk suya damlatın ya da hızlı akan buz gibi suyun altına tutun.  Karışımın hemen karamelize olması gerekiyor. Ayrıca yumuşak olmaması gerekiyor. Sıcak şuruba elmaları koyun, bu arada şurubun elmanın her tarafına yayılmasına dikkat edin. Sonra metal bir kabın (kase veya tepsi) üzerine koyun. Kuruduktan sonra elma şekerleri yemek için hazır.

  Elma şekerlerini selofan ile sarıp başkalarına da ikram edebilir ve böylece güzel çocukluk günlerini hatırlatabilirsiniz. Söz konusu hareketiniz kimseyi kayıtsız bırakmayacak, hepimizde tatlı anılar uyandıracaktır, çünkü son zamanlarda, insanlarda tatlı anılar uyandıracak şeylere nadiren rastlanıyor.

  Kristina Angeleska

   

  *****************

  Sweet memories

  Childhood, a time in our lives when we are totally carefree. A time which we never forget and always go back to in our memories. When I think of it memories come rushing into my mind.

  Saturdays were almost always reserved for family walks through the city park, a visit to the zoo or the amusement park. When we behaved ourselves, and we did, my father would buy us some cotton candy, caramelized apples or caramelized candy in different shapes.

  I know that it wasn’t healthy for us, our teeth, but one can afford a little sweet sin from time to time. Anyway, it was a good way to maintain energy.

  Ah, sweet lovely memories and how much I love the smell of caramelized sugar.

   

  1940607079_f16adf05a6.jpg

  A few months ago, during my last visit to Istanbul, as we were enjoying the view of the Golden Horn from the Pierre Loti, one of my friends reminded me of those wonderful days, and images of caramelized apples and candy in the shape of roosters came to mind.

  Feeling nostalgic, I got an idea to take you back to your childhood and present you a recipe for homemade caramelized apples. Also, it is the apple harvest time, so here is a creative way to use this delicious fruit.

  Ingredients:

  - 10 small apples

  - 500 gr sugar

  - 110 ml water

  - 1 spoonful vinegar

  - 2 spoonfuls of honey

  - red food coloring

  - 10 wooden sticks

  jabolce-225x300.jpgpetle-225x300.jpg

  Preparation:

  First, wash the apples and wipe them with a dry soft cloth. Remove the stems and put a wooden stick in each one. Then, bring the water and sugar to a boil and add the remaining ingredients. Cook 10-15 minutes. In order to be sure it is done, use a small spoon and take a few drops of the mixture and put them in cold water, or put the spoon under the tap with running cold water. The mixture should caramelize immediately. Put the apples in the hot syrup and make sure it is evenly applied on all sides. Finally put the apples on a metal tray (a plate or pan) to dry. When they are dry, caramelized apples are ready for tasting.

  Caramelized apples can be wrapped in cellophane and given away to friends and relatives so as to remind them of wonderful childhood days. They won’t leave anyone indifferent, because the places where you can find this old dessert are now very rare.

  Kristina Angeleska

   

  source: balkon3.com  click for more readings.

  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  DİZİLER
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sinema Televizyon Life Style | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim