• İstanbul12 °C
 • Ankara5 °C
 • İzmir14 °C
 • Antalya11 °C
 • Çanakkale15 °C

  Sözbey / Editör

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Sözbey / Editör

  RUMELİ HİSARI – BOĞAZIN EN İYİ MANZARALI KALESİ

  20 Ocak 2014 Pazartesi 16:34

  İstanbul’u ziyaret eden herkes, kesinlikle en az birkaç kez Boğazın en güzel manzarasının nerede bulunduğu sormuştur. Mutlaka, tarihi açısından zengin Rumeli Hisarını ziyaret edin. Oradaki müzeleri gezebilir ve muhteşem Boğaz manzaralı kahvaltı keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

  sam_0184.jpg

  Rumeli Hisarı kalesi İstanbul’un Sariyer bölgesinde, Boğazın Avrupa tarafındaki bir tepe üzerinde yer almaktadır. Etraftaki mahalle de kalenin ismini almış bulunmaktadır. Rumeli Hisarı Konstantinopolis'in fethedilmesinden önce 1451 ile 1452 yılları arasında Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Üç büyük kule sultanın üç sadrazamının isimleri ile adlandırılmış bulunmaktadır. Halil Paşa, Zaganoş Paşa ve Saruca Paşa.

  rumeli15.jpg

  Bayezid I. döneminde inşa edilmiş olan Rumeli Hisarı 660 metrelik Boğaz kanalının en dar yerinde ve Anadolu Hisarının yakınlığında bulunmaktadır. Sözkonusu bölge Osmanlı kuşatması sırasında Karadenizde gelen yardımın önlenmesi amacıyla seçilmiş bulunmaktadır. Şehrin önceki kuşatmalarında Sultan en çok Bizans filosunun boğazı tıkamasından dolayı sorunlarla karşı karşıya kalmış. Roma İmparatorluğu zamanında var olan kale hapishane olarak kullanılmıştır, daha sonra bu yerde manastır da varmış.

  Konstantinopolis’in fethi için hazırlıklar çerçevesinde Murad II oğlu, Fatih Sultan Mehmed (1432-1481) 1451′de tahta ikinci çıkış ardından inşaatına başlamış. Fatih Sultan Mehmed  Bizans İmparatoru Konstantin XI Palaiologos (1404-1453) barış talebini red etmiş. Bizans İmparatoru Sultanın kaleyi inşa etmesi ile savaş mesajını anlamış. İnşaat 15 Nisan 1452 yılında başlamış. Üç ana kule inşaatı denetleyen paşaların isimleri ile adlandırılmış. Sultan birkaç kez bizzat kandisi inşaatı denetlemiş.

  Binlerce işçinin yardımıyla, kale rekor bir sürede 4 ay ve 16 gün için daha doğrusu 31 Ağustos 1452 yılında tamamlanmış.

  a7.jpg

  Rumeli Hisarı kalesi küçük bir kule, üç ana kule ve on üç küçük gözetleme kulelerinden oluşarak kale duvarları ile bağlantılıdırlar. Mimar Muslihidin tarafından tasarlanan kale, başlangıçta Boğaza atıfta bulunarak “darboğaz” anlamına gelen Boğazkesen olarak adlandırılmaktaymış. Daha sonra Rumeli Hisarı yada tercüme edildiğinde “Romalıları arazı kalesi” veya Bizans Avrupası olarak adlandırılmış.

  rumeli8.jpg

  Daha fazla kalenin inşa edilmesinden sonra sözkonusu kale anlamını kaybetmiştir.  17 yüzyılda hapishane olarak kullanılmış, öncelikle yabancı savaş mahkumları için. Rumeli Hisarı kısmen 1509 yılında depremden yıkılmış. İlerideki yıllarda birkaç kez yenilenmiş. 1746 yılında meydana gelen yangında ana kulelerin ahşap bölümleri yanmış. Selim III zamanda yeniden inşa edilmiştir. 1960 yılından bu yana Rumeli Hisarı müze ve açık hava tiyatrosu olarak hizmet vermektedir. Kalede savaş topları ve zincirler olmak üzere İstanbul’un fethi sırasında kullanılan silahlar sergilenmektedir.

  rumeli-4-300x225.jpga3-300x225.jpg

   

  Yazı ve Fotoğraflar : Kristina Angeleska

   

  Çeviri : sozbey

   

   

   

  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  DİZİLER
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sinema Televizyon Life Style | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim