• İstanbul12 °C
 • Ankara5 °C
 • İzmir14 °C
 • Antalya11 °C
 • Çanakkale15 °C

  Sözbey / Editör

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Sözbey / Editör

  Bazen kayıp, düşülen bir çukur; bir başlangıç, dönüş noktası olabilir

  08 Mayıs 2014 Perşembe 19:24

  img_0223.jpg

  bensiz2.png

  "Bensiz"

  “Yaşamın içinde öylesine anlar, kırılma noktaları vardır ki, olumlu veya olumsuz hayatımızın tümünü ve beraberinde çevremizdekilerin kaderini değiştirebilir; işte Necip’in hikayesi böyle bir noktada başlar.

  Necip, yıllardır sürdürdüğü başarılı, profesyonel futbolcu olma hayalini 1.lige çıkmak için mücadele verdikleri son playoff maçına kadar taşımıştır. Egoların, kazanma hırsının öne çıktığı maçta, sert bir müdahale sonunda Necip’in vücudunun tamamı felç olur. Hastanede geçen yoğun bakım ve tedavi sonrasında evinde ilk gününde yaşananlar Necip’in yaşamına ve çevresindeki insanlara mercek tutacaktır. Genç ve yakışıklı, yetenekli ve başarılı Necip; yaşadıkları eski köşkün ahşap işlemeli koltuğunun üzerine bırakılmış bir örtü veya odanın içindeki diğer mobilyalardan farksızdır. Necip’in evinde bir Dünya saklıdır. Bu ev insanı var eden duyguların ve düşüncelerin çözümlemelerinin yer aldığı bir ahlak kuytusudur. Gören duyan ancak bedeni hissetmeyen, tepki veremeyen bir insan figürüdür. Necip, bedeninin içinde çıktığı içsel yolculukta kişisel uyanışını yaşayacaktır.

  Bazen kayıp, düşülen bir çukur; bir başlangıç, bir dönüş noktası olabilir…”

   

  Filmin senarist ve yönetmeni Ahmet Küçükkayalı böyle diyor “Sinopsis”te…

   

  Bensiz, Ahmet Küçükkayalı’nın yönetmen olarak ilk filmi, hem senaryosunu yazdığı, hem yönetmenliğini yaptığı hem de yapımcısı olduğu filmin başrollerinde ise Metin Akdülger ve Öykü Çelik yer alıyor. Filmin diğer oyuncuları, sinema dünyamızın “Usta”ları. Bütün oyuncular “Gala”da hazır bulunurken, bir hayli de ünlü konukları vardı.

   

  Başlangıçta klasik bir dram filmi izleyeceğimizi düşünürken, ilk dakikalardan itibaren farklı ve başarılı bir film izlediğimizi fark ettik. Dramatik bir öykü ancak içinde kara komedi öğelerini de barındırıyor. Üzülürken gülümsemeyi, gülerken suçluluk duymayı…

  Etrafta olup biteni Necip’in gözleriyle görmeye başladığımızda inanılmaz bir çaresizlik ve bir o kadar da umursamazlık ve duyarsızlıkla karşılaşıyoruz. Bütün duygular bir arada, çaresizlik, umarsızlık, duyarsızlık, nefret, kızgınlık, sevgi, sadakat…

  Normal koşullarda söyleyemediğimiz ama karşımızdaki nasılsa çaresiz ve bir şey yapamaz durumda olduğu için rahatlıkla itiraf ettiğimiz, konuşurken onu bir eşya gibi gördüğümüz, önemsemediğimiz. Ama Necip’in kendi yolculuğunu ve sonunda keşfettiğini görmek için filmi izlemeniz gerek.


  Senaryonun güzelliği kadar oyuncuların performansı ayrıca alkışa değerdi.

  Özellikle Metin Akdülger, Necip’e hayat verirken sanki gerçekten “öyleymiş” gibiydi! Sessiz çığlık nasıl atılır onu göstermiş… müthiş bir performanstı… hiç repliksiz nasıl “rol” kesilir gördük! Medcezir’in kötü çocuğu Orkun bambaşka biri olmuştu, bu oyunculukla geleceğin iyi oyuncularından biri olacağı kesin.

   

  Filmi mutlaka görün… içinize bir ayna tutmak için iyi bir fırsat…

   

  bensiz.pngbensiz1.pngbensiz-(2).jpg

  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  DİZİLER
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sinema Televizyon Life Style | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim