• İstanbul12 °C
 • Ankara5 °C
 • İzmir14 °C
 • Antalya11 °C
 • Çanakkale15 °C

  Sözbey / Editör

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Sözbey / Editör

  50 milyon insan neyi değiştirebilir?

  05 Aralık 2013 Perşembe 12:20

  change.png

  Bu sabah posta kutuma düşen bir maili sizinle paylaşmak istiyorum.

  Hayatımızın her anında çeşitli şekillerde karşımıza çıkan problemlerde, haksızlığa uğrayıp kendimizi yalnız ve çaresiz hissettiğimizde veya bu durumda olan başkalarını gördüğümüzde destek vermek için bir araya gelebileceğimiz bir platformdan bahsetmek istiyorum.

  İnsan tek başına her zaman bir şeyleri değiştiremez ama birlik olduğunda çok şeyi değiştirebilir. Hayatımızın devinimi içerisinde çoğu zaman fark etmesek de biliriz ki örgütlü toplumlar her zaman kazanmaya en yakın olanlardır.

  Bu nedenle gelin birlik olalım ve dünyayı hem kendileri hem de başkaları için değiştiren bu topluluğa kulak verip destek olalım. Bu hiç de zor değil, size sadece bir tık ötede. İster hazır bir kampanyaya destek verin, isterseniz kendiniz başlatın, yeter ki bir adım atın, eminim siz de bir çok şeyi değiştirebilirsiniz.

  Mektup şöyle;

  “Bu haberi seninle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!

  Change.org’da bir kampanyaya imzanı atarak aramıza katıldığın gün çok büyük bir platformun parçası haline geldin. Bugün, insanlar Change.org ile her yerde değişim yaratıyorlar ve sen bunun bir parçasısın.

  Geçen hafta Change.org tüm dünyada 50 milyon kullanıcıya ulaştı ve bunun 1.2 milyonunu Türkiye oluşturuyor. 

  Bu, Facebook’un 2007 yılında sahip olduğu üye sayısına ya da Twitter’ın 2009’daki kullanıcı sayısına eşit. Fakat bu platform sadece imzalar ve yapılan paylaşımlardan ibaret değil: Change.org çevrende görmek istediğin değişimin gerçekleşmesine vesile oluyor.

  Her ay sen ve senin gibi milyonlarca insan Change.org yoluyla yüzlerce başarı elde ediyor.

  50 milyon insan neyi değiştirebilir? Görünen o ki, çok şeyi değiştirebilir.

  Hindistan'da, uğradığı asit saldırısından sonra hayatta kalan Laxmi, ülke çapında asit satışının düzenlenmesi için yürüttüğü imza kampanyasını kazandı. Laxmi'nin kampanyası, Hintli kadınları bu saldırılardan korumak için mağdurların kendileri ya da aileleri tarafından başlatılan kampanya selinin içinde yalnızca biri.

  Tayland'da kırsal kesimde öğretmenlik yapan Ajarn Chatchawan'ın kampanyası ulusal gazetelerin manşetlerinde yer aldı, Milli Eğitim Bakanı'nın fikrini değiştirmesini sağladı ve böylece binlerce köy okulunun kapatılması engellendi.

  Burada, Türkiye'de ise, Fatih Ormanları'nın halka ait kalması sağlandı, Garanti Bankası görme engellilerin kullanabileceği sesli ATM'leri kullanıma açtı, kendisi de MS hastası olan Reyhan Dağ Derleyen tarafından başlatılan kampanya sayesinde MS hastalarının yaşam boyu alması gereken Plazmaferez tedavisi SGK kapsamına alındı. Reyhan bunu imzacılarına ailesiyle çektirdiği güzel bir fotoğrafını göndererek duyurdu. Mutluydular çünkü Türkiye’de 40.000 MS hastası ve ailesi için hayati bir başarıydı.

  Bunların yanında daha pek çok bireysel hikaye ve yerel mücadele başarıya ulaşarak büyük değişime katkıda bulundu.

  İzmir’de bisiklet sürücüleri metroya bisikletleri ile binme hakkı kazandı, Antalya’da tutsak yunuslar işkence gördükleri gösteri merkezinden kurtuldu, Boğaziçi Üniversitesi’nin manzarasına bir günde kondurulan dev reklam panosu öğrencilerin mücadelesi ile kaldırıldı, Kuşdili Çayırı’na AVM değil park yapılmasına karar verildi.

  Üstelik değişim sadece devlet kurumlarında ve belediyelerde yaşanmıyor. Coca-Cola ve Ford'dan küçük işletmelere kadar pek çok marka kampanyalar sayesinde tutumlarını değiştiriyor.

  Bunlar büyük resmin sadece bir parçası. İrili ufaklı binlerce konuda, insanların yaşamını ve hatta ülke politikalarını daha iyiye doğru değiştirdiniz.

  Anlatmakla bitmeyecek sayısız hikaye var. Ve biz, daha yeni başlıyoruz.

  change1.png

  Şimdi burayı tıkla ve 50 milyon insanın Change.org'u nasıl kullandığının ilham verici öyküsünü gör.

  Bu kadar harika olduğun için teşekkür ederiz.”

   

  Ben teşekkür ederim bana bir şeyleri değiştirme fırsatı verdiğiniz için....

  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  DİZİLER
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sinema Televizyon Life Style | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00 | Haber Yazılımı: CM Bilişim